Realizace
Rodinný dům Koloděje
Strohá architektura domu je založena na kubickém objemu s okenními otvory krytém zakřivenou přečnívající střechou. Střecha podobného tvaru kryje zimní
Celkový pohled

Jan Vrana
Název: Rodinný dům Koloděje Místo: Koloděje u Prahy 1/201
Autoři: Ing. akad. arch. Vladimír Štulc, Ing. akad. arch. Jan Vrana
Velikost: Rodinný dům se dvěma byty
Rok: 2005
Typ: Realizace, Novostavba
Kompletní info
Zpráva
Strohá architektura domu je založena na kubickém objemu s okenními otvory krytém zakřivenou přečnívající střechou. Střecha podobného tvaru kryje zimní zahradu a vstup do domu. Záměr poskytnout maximum slunečního světla do všech interiérových prostor a snaha o využití nádherného výhledu k jihu ovlivnily detailní tvarování domu, jehož hmota kontrastuje s dramatickou krajinou a stávajícími stromy.
Interiér je seskupen kolem velkého víceúčelového prostoru, ze kterého jsou přístupné jak všechny místnosti tak i terasa a zahrada. Barevné řešení je založeno na bílých omítnutých stěnách, skleněných stěnách zimní zahrady a dřevěných nosných konstrukčních prvcích.
Vybrané místo se nachází uprostřed obytného území rodinných domků vedle veřejné cesty v Kolodějích u Prahy. Pozemek se svažuje k jihu. Sousední domy jsou různého stáří včetně současné architektury. Situační řešení odpovídá regulačním podmínkám území a využívá svažitého terénu a vzrostlých stromů. Při zachování odstupů od sousedních domů budova je položena paralelně s východní hranicí pozemku a stoupá podél svahu. Větší část pozemku na jihu slouží jako zahrada, podél které je hlavní přístup k domu z ulice. Umístění domu do nejsevernější části pozemku bylo ovlivněno i hlukem ze sousední ulice. Výška budovy odpovídá výšce okolí.
Strohá architektura domu je založena na kubickém objemu s okenními otvory krytém zakřivenou přečnívající střechou. Střecha podobného tvaru kryje zimní zahradu a vstup do domu. Záměr poskytnout maximum slunečního světla do všech interiérových prostor a snaha využití nádherného výhledu k jihu ovlivnily detailní tvarování domu. Jednoduchá hmota domu kontrastuje s dramatickou krajinou a stávajícími stromy.
Interiér je seskupen kolem velkého víceúčelového prostoru, ze kterého jsou přístupné jak všechny místnosti domu tak i terasa a zahrada.Návrh interiérových prvkůjako schodiště, krb, posuvné panely vychází z jejich funkce a je velmi jednoduchý. Užití materiálů a barevné řešení je založeno na bílých omítnutých stěnách, skleněných stěnách zimní zahrady a dřevěných nosných konstrukčních prvcích.

Pohled z jihozápadu

Jan Vrana
Severozápadní fasáda

Jan Vrana
Obývací pokoj se schody do patra

Jan Vrana
Bazén

Jan Vrana
Půdorys patra

Jan Vrana
Řez

Situace